Olvasási idő: 5 perc
Erről olvashatsz ebben a blogban
A szakirodalom szerint a rutinok kulcsfontosságú szerepet játszanak az életünkben, mivel segítenek stabilitást és biztonságot nyújtani, különösen a stresszes időszakokban. És valóban!
Ha valami, akkor a dacoló, éppen akaratára ébredő totyogóval otthon maradni igazi próbatétel. Ebben az időszakban különösen fontosak a rutinok, hogy valamiféle rendet és nyugalmat hozzanak a kaotikus mindennapokba.
Valószínűleg te is sok szokást kialakítottál már, akár észrevétlenül is, hogy könnyebbé és gördülékenyebbé tedd a napjaitokat. Mégis előfordulhatnak olyan helyzetek, amiket a legjobb szándékod ellenére sem tudsz rugalmasan megugrani.
Hiszen, hogyan reagálj jól, ha a gyereked már délelőtt 9-kor a lábadba kapaszkodva csüng rajtad, miközben próbálod befejezni a kihűlt kávédat?
Zsonglőrködsz az idővel, hogy legyen ebéd is, tiszta ruha is és együtt töltött idő is, lehetőleg a friss levegőn. Ezért aztán egyik feladatot követi a másik és robotpilótába kapcsolsz: alkalmazkodsz, átszervezel, végül áldozatot hozol.
Eközben pedig, ha jobban belegondolsz, egy átlagos napon több szuperképességet használsz, mint bármelyik Marvel hős. Mesét olvasol teregetés közben, építőkockázva főzöl és a legmagasabb szintű túsztárgyalást vezeted le a wc-ről, hogy legalább az a két perc nyugodt legyen.

Tudom, hogy elfogadod, hogy a mindennapok ebben a mederben telnek, hiszen erről szól a kisgyerekes élet. Te is tartod a napirendet, alkalmazkodsz a kicsi igényeihez, jelen vagy és viseled ezt a hektikus egyhangúságot.
De vajon ez még mindig a rutin?
Stabilitást és biztonságot nyújt, ahogy a szakirodalom mondja, vagy inkább kiábrándultságot, egyfajta elveszettséget térben és időben?
A belső egyensúly tényleg csak egy túlértékelt városi legenda?
Gyakorló szülőként már te is tudod, hogy az anyaság nem csupán a puha ölelésekről és a tündéri pillanatokról szól. Sokszor inkább olyan, mintha egy érzelmi hullámvasúton ülnél, ahol a fentek és lentek olyan gyorsan váltják egymást, hogy ember legyen a talpán, aki lépést tud tartani velük. A nevetést egyik pillanatról a másikra válthatja fel a türelmetlenség, a fáradtság vagy a bizonytalanság.
És hiába szereted a gyereked mindennél jobban, mégis előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor úgy érzed, hogy szívesebben legeltetnél bárányokat a réten. Egyszerűen azért, mert a mindennapok monotonitása könnyen bedarálnak, csökkentik a kreativitásodat, amitől nő benned a feszültség.
Ezt pedig csak tovább fokozza a kisgyermekes évek egyik legnagyobb kihívása: az állandó alkalmazkodás.
Talán te is megtapasztaltad már, hogy ami az egyik nap még működött, az másnapra haszontalan tudássá vált. A dackorszak naponta többször is próbára teszi a türelmed, ezért könyveket bújsz, infókat gyűjtesz, módszereket próbálgatsz.
Mindenféle nevelési tanáccsal találkozol, de nem tudod őket hosszútávon beépíteni és összehangolni a saját elveiddel. Ezért aztán tovább keresgélsz és mire észbe kapsz, már anyaüzemmódban létezel.
De hogyan legyél jelen anyaként úgy, hogy közben megőrzöd azt is, aki vagy?

Az érzelmi stabilitás jelentősége az anyaságban
A mentális egészség megőrzése érdekében fontos, hogy kijelölj néhány sarokpontot. Például azt, hogy az anyaság nem egy vég nélküli szolgálat, ahol mindig csak adsz. Neked is szükséged van töltődésre, térre és támogatásra, hogy ne csak túlélj, hanem ténylegesen megéld ezt az időszakot.
Azért fontos nagyon az önismereti munka, az érzelmi stabilitás erősítése és a saját szükségletek tudatosítása, mert ezek alapvető szerepet játszanak a gyerekeddel való kapcsolatod minőségében is.
Ha folyamatosan belső feszültséget élsz meg, az nemcsak a te közérzetedre, hanem a gyerekeddel való kapcsolatodra is kihat. Ettől pedig előbb-utóbb belekerülsz a bűntudat körforgásába, ami még messzebb visz a megoldástól.
Az AnyaTámasszal abban szeretnék neked segíteni, hogy ne csak a gyereknevelés gyakorlati kérdéseire találj válaszokat, hanem önmagadat is megtaláld ebben az élethelyzetben.
Azért, hogy az életednek ez a hangsúlyos időszaka ne a túlélésről szóljon, hanem arról, hogy valóban jelen lehess benne tudatosan, kiegyensúlyozottan és önazonosan.
Emlékeztetőként pedig szeretnék neked egy gondolatot: a mentálhigiénés szakember minden esetben egészséges, felnőtt emberekkel dolgozik, akik az életük egy pontján nehézséget, elakadást élnek meg. Szóval, aki segítséget kér, az nem beteg.

Ez pedig egy kis útravaló, amivel már otthon is hangolódhatsz erre:
1. Tudatosítsd az érzéseidet
Először is, engedd meg magadnak, hogy őszintén felismerd, ha kimerült vagy frusztrált vagy. Az érzéseid jogosak, és nem leszel miattuk rossz anya. Ha felismered, hogy mi váltja ki a túlélő üzemmódot, máris tettél egy lépést a változás felé.
2. Határozd meg a prioritásaidat
Nem kell minden napnak tökéletesnek lennie. Gondold végig, hogy mi az, ami igazán számít neked és a családodnak? Mi az, amit elengedhetsz? Ne próbálj minden fronton helytállni, mert az csak fokozza a nyomást.
3. Kérj és fogadj el segítséget
Senkinek sem kell magányos szuperhősnek lenni. Ha van rá lehetőséged, vond be a környezeted és könnyíts a napjaidon.
4. Engedd meg magadnak a feltöltődést
Napi 10-15 perc is sokat számít, ha az tényleg rólad szól. Bármilyen offline időtöltés, egy csésze kávé/tea csendben, levegőzés, egy rövid torna energiát és segít kicsit kikapcsolni.
5. Vezess be „öröm-pillanatokat”
A rutinok mellett teremts olyan apró szokásokat is, amik kifejezetten neked és a gyerekednek adnak örömet. Lehet ez egy közös tánc, egy rövid játék, vagy egy meghitt mese, bármi, ami segít megtalálni a szépséget a mindennapokban.
6. Ismerkedj a felszabadult anya gondolatával
A legtöbben tökéletes vagy “elég jó” anyák akarnak lenni. Pedig mennyivel jobb lenne, ha inkább csak felszabadult anyaságra vágynánk?
A felszabadult anya megéli és kifejezi az érzéseit, mer önmaga lenni, hibázik, tanul, változtat. A felszabadult anya önreflexív.
7. Kapcsolódj más anyákhoz
Beszélgess olyanokkal, akik hasonló cipőben járnak. Egy támogató közösség vagy akár egy baráti beszélgetés is segíthet átlendülni a nehezebb napokon.
A lényeg, hogy tudatosítsd: nem kell mindig a túlélésre játszanod. Gondolkozz kis lépésekben, már ezek is sokat segíthetnek abban, hogy újra megtaláld az örömöt a mindennapokban.



AnyaTámasz
Mentálhigiénés támogató beszélgetés
1-3 év közötti gyereket nevelő anyáknak
60 perc / alkalom
15.000 Ft
Az AnyaTámasz abban segít, hogy ne csak túlélő üzemmódban működj, hanem megtaláld az anyaságban a saját ritmusod, az örömeidet és a belső stabilitásodat is.
Az AnyaTámasz célja, hogy az állandó készenléten, nevelési és önismereti kihívásokon túljutva, megtaláld a saját utad az anyaságban, és a mindennapjaid a valódi jelenlétről és az örömteli pillanatokról is szóljanak.