Skip links
AnyaMenedék: Anya lettél, hogyan tovább?

Anya lettél, hogyan tovább?

Az anyaság első évében úgy érezheted magad, mintha egy láthatatlan akadálypályán kellene végigmenned, ami tele van elvárásokkal, véleményekkel és megkérdőjelezhetetlen szabályokkal.

Mindenki tudni véli, hogy mitől lesz boldog a babád, mitől lesz “jó” egy anya, sőt, még azt is, hogyan kellene érezned magad.

De mi van akkor, ha te mást érzel?

Ha az öröm mellett ott a kimerültség, a bizonytalanság vagy az elveszettség? Ha néha úgy érzed, hogy bár mindennél jobban szereted a gyereked, mégis ijesztőnek és kilátástalannak érzed a mindennapokat.

Ha néha eszedbe jut, mégis hogyan fogod ezt megugrani!?

AnyaMenedék: Anya lettél, hogyan tovább?

A szivárványon túl: az anyaság egy krízis

Az anyává (és úgy általában a szülővé) válás az egész életedet átalakítja. Még akkor is, ha tudatosan készültél rá, könyveket bújtál és árgus szemekkel figyelted a gyerekes barátnőidet.

Amikor te leszel anyuka, hirtelen megtapasztalod a szülővé válás nyers valóját. Sokan már a baba tervezése során akadályokba ütköznek, amitől egy pillanat alatt illan el az idilli babavárás reménye.

Nyilván nem tudhatom, hogy te milyen csomaggal érkeztél meg az anyaságodba. Ahogyan azt sem, hogy ahol tartasz, amögött mennyi könny, erőfeszítés, áldozat lapul.

Abban viszont teljesen biztos vagyok, hogy elég egy rossz mondat, egy bántó gesztus, egy “jó tanácsnak” szánt javaslat és könnyen a padlón találhatod magad…

Mert az anyává válás egy érzékeny folyamat, ami nem megy egyik napról a másikra.

Ettől pedig könnyen elbizonytalanodhatsz és úgy érezheted, hogy nem vagy rá képes. Pedig természetes, ha a lelkednek időre van szüksége, hogy utolérje ezt a nagy változást.

AnyaMenedék: Anya lettél, hogyan tovább?

A szivárványon túl: gátseb, kisebesedett mell és varratok - tabuk, hiedelmek, elvárások

Bár én elsősorban a mentálhigiéné oldaláról közelítek, azért szem előtt tartom a test és a lélek szoros kapcsolatát is.

A gyermekágyi időszak nemcsak a babáddal való ismerkedésről szól, hanem a gyógyulásról is. Hajlamosak vagyunk ilyenkor a fizikai felépülésre gondolni, hiszen milyen lelki problémája lehet egy friss anyukának?

Hát… Soroljam?

Talán te is megtapasztaltad már, hogy az anyaságot sokszor mennyire idealizálják. Pedig egy csomó kihívással jár, a szoptatástól a gátsebeden át a babád hasfájásáig.

Az életed egyszerre esik szét apró darabokra, amiket nem győzöl újra összeilleszteni, miközben a napjaid egy képlékeny masszává mosódnak egybe. Etetéstől altatásig, altatástól pelenkacseréig látsz és ehhez igazítod a saját szükségleteidet is.

Azért lássuk be, ez tényleg embert próbáló.

A napi túlélés tükrében a lelki ügyek könnyen eltörpülnek.

Pedig fontosabbak, mint valaha. Az anyai létbe való megérkezésed része, hogy elsírod, amit el kell és kimondod, ami a szíved nyomja. Akár többször is, hiszen ez egy folyamat. Idő, míg minden a helyére kerül benned.

AnyaMenedék: Anya lettél, hogyan tovább?

A szivárványon túl: gyógyulás, feldolgozás, megérkezés az anyaságba

Néha talán úgy érzed, hogy mindenki másnak könnyebb. Hogy más anyák jobban csinálják. Hogy neked kéne még erősebbnek lenned. De hidd el, minden, amit érzel természetes és mással is megtörént már.

Senki sem születik anyának.

Oké, ha neked is időre van szükséged, amíg belerázódsz. Viszont nem kell egyedül csinálnod, támogathat a környezeted, vagy egy szakember.

Az AnyaMenedék lelki támogatás pont azért jött létre, hogy egy biztonságos térben beszélhess az anyává válással járó nehéz érzéseidről és kétségeidről.

Útravalóként: A legtöbben tökéletes vagy “elég jó” anyák akarnak lenni. Pedig mennyivel jobb lenne, ha inkább csak felszabadult anyaságra vágynánk?

A felszabadult anya megéli és kifejezi az érzéseit, mer önmaga lenni, hibázik, tanul, változtat. A felszabadult anya önreflexív.

Emlékeztetőként pedig szeretnék neked egy gondolatot: a mentálhigiénés szakember minden esetben egészséges, felnőtt emberekkel dolgozik, akik az életük egy pontján nehézséget, elakadást élnek meg. Szóval, aki segítséget kér, az nem beteg.

Zámbó Johanna, Hanna, Mentálhigiénés szakember, képzésben lévő családtudományi szakember, édesanya
Hanna
Az AnyaMenedék abban segít, hogy kiegyensúlyozottabban és önfeledtebben éld meg az anyaság első hónapjait, és könnyebben megtaláld a saját ritmusod az új szerepben. Az AnyaMenedék célja, hogy segítséget nyújtson a nehéz érzéseid megértésében és feldolgozásában, hogy megtaláld a saját megoldásaid a mindennapi kihívásokra és könnyebben alkalmazkodj az anyasághoz, életed új szakaszához.

AnyaMenedék

Mentálhigiénés támogató beszélgetés

1 év alatti csecsemőről gondoskodó anyáknak

60 perc / alkalom

15.000 Ft

Az AnyaMenedék abban segít, hogy kiegyensúlyozottabban és önfeledtebben éld meg az anyaság első hónapjait, és könnyebben megtaláld a saját ritmusod az új szerepben.

Az AnyaMenedék célja, hogy segítséget nyújtson a nehéz érzéseid megértésében és feldolgozásában, hogy megtaláld a saját megoldásaid a mindennapi kihívásokra és könnyebben alkalmazkodj az anyasághoz, életed új szakaszához.