Skip links
AnyaKapaszkodó: Hová bújt Anya? Hogyan ismerheted fel, amikor segítségre van szükséged?

Hová bújt Anya? Hogyan ismerheted fel, amikor segítségre van szükséged?

Ismered azt az érzést, amikor egy hosszú nap végén hiába várod, mégsem jön a felszabadító megkönnyebbülés? Hiába csendesedett el a lakás, hiába ment gyorsan az altatás, te mégsem érzed az órák óta várt fellélegzést. Olyan, mintha a fáradtság, amit egész nap éreztél, sohasem akarna elfogyni…

Napról napra teszed a dolgod, a bú mellett megéled az örömöket is, mégis kimerültnek érzed a tested és a lelked is. Vajon ez azt jelzi, hogy segítségre van szükséged?

Hogyan ismerheted fel, hogy mikor érdemes szakemberhez fordulni? Hogyan és kitől kérj segítséget, amikor úgy érzed, hogy valami nincs benned a helyén?

AnyaKapaszkodó: Hová bújt Anya? Hogyan ismerheted fel, amikor segítségre van szükséged?

Hová bújt Anya?

Tudom, hogy annak a felismerése, hogy lelki támogatásra van szükséged, nem mindig könnyű. Különösen anyaként.

Millió tabu gátolja, hogy őszintén megélhesd az anyasággal járó nehéz érzéseidet, elakadásaidat, vagy egyszerűen csak felvállalhasd, ha rossz napod van. Ha pedig ezek az elvárások nem lennének önmagukban is bénítóak, akkor előkerülnek a hétköznapi kihívások is.

Hiszen próbálsz minden helyzetben a legjobban helytállni és ez baromi sok energiádat felemészti. Eleget mesélni, együtt játszani, táplálót főzni, ott lenni, amikor kellesz, bőrbarát mosószerrel mosni, gyerekorvost keríteni, válaszolni az emailekre, életben tartani a kapcsolataidat, megmosni a hajadat, időt szánni a mozgásra stb…

Az élet zajlik, neked pedig szusszanásnyi időd sem marad. A mindannapi teendők, a család, a munkahelyi kötelezettségek és a gyermek körüli feladatok nagyon könnyen elvonják a figyelmedet saját magadról. Pedig te is tudod, mennyire fontos, hogy időben észrevedd, amikor egy kis segítségre van szükséged. Mégis nehéz bűntudat nélkül megállni és befelé figyelni.

Megértelek. Tényleg.

Ezért szeretnélek kicsit kézenfogni és a jeleken keresztül elvezetni a jelenlegi lelki állapotodhoz. Hogy tudd, hogyan ismerheted fel, ha itt az ideje lelassítani, átalakítani a napjaidat, vagy esetleg szakemberhez fordulni. 🙂

AnyaKapaszkodó: Hová bújt Anya? Hogyan ismerheted fel, amikor segítségre van szükséged?

Gyere velem, mutatom mire figyelj!

A lelki elakadások olyan tarkák és változatosak, akár a réten a vadvirágok. Nehéz egyértelműen körbehatárolni, leírni, pláne azon a szinten, ahol a mentálhigiéné bekapcsolódhat.

Mert hogy itt, ezen a szinten a cél a megelőzés. 🙂

Szeretnénk, ha a szomorúságból nem lenne depresszió, ha a szorongásból nem lenne pánikzavar, vagy az érzelmi kimerülésből kiégés.

Vagyis bármi üzenet lehet számodra, ami szokatlan és korábban nem volt rád jellemző, bármi változás, ami az utóbbi időben kibillent az egyensúlyodból. Minden, ami komoly alkalmazkodást igényel tőled, ami negatívan hat a mindennapjaidra és így az életminőségedre.

Emlékeztetőként pedig szeretnék neked adni egy gondolatot: a mentálhigiénés szakember minden esetben egészséges, felnőtt emberekkel dolgozik, akik az életük egy pontján nehézséget, elakadást élnek meg. Szóval, aki segítséget kér, az nem beteg.

Ez lehetsz te is és én is. Bárki.

AnyaKapaszkodó: Hová bújt Anya? Hogyan ismerheted fel, amikor segítségre van szükséged?

Univerzális jelek, amik irányt mutathatnak

Állandó fáradtság és kimerültség.

Persze tudjuk, hogy a fáradtság valamilyen mértékben mindannyiunk életében jelen van, de ha úgy érzed, hogy a pihenés ellenére sem tudsz feltöltődni, ha folyamatosan kimerültnek érzed magad, akkor érdemes kicsit lassítani és megvizsgálni a helyzetet. Odafigyeléssel és segítségkéréssel megelőzhető a súlyosabb mentális zavarok kialakulása.

A sok teendő, az állandó készenlét, vagy éppen a monotonitás könnyen kimeríthet, amit a felhalmozódó mentális fáradtság csak tovább fokoz.

Érdemes először a környzet támogatásával könnyíteni a mindennapokon, ha pedig úgy ítéled meg, akkor természetesen szakember is bevonásra kerülhet.

Érzelmi üresség, apátia

Az anyává válás kezdeti időszakában (első heteiben) előfordulhat, hogy cikáznak az érzéseid és impulzívan, olykor szélsőségesen éled meg azokat.

Azonban, ha tartósan úgy érzed, hogy semmi sem hoz örömet az életedbe, ha nem igazán találod a boldogságot a hétköznapjaidban, motiválatlannak érzed magad, akkor az egy jelzés arra, hogy valami nincs rendben.

De itt is fontos, hogy magadhoz képest vizsgáld meg a helyzetet. Ha a dolgok már nem érdekelnek úgy, mint korábban, félsz, hogy benne ragadsz ebben a lelki állapotban, akkor mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni.

Fokozódó aggodalmak, szorongás

Természetes, hogy a kisbabád megérkezésével nő benned a felelősség és az aggodalom érzése is. De fontos meghatározni, hogy meddig tart az aggodalom és hol kezdődik a szorongás.

Míg az aggódás általában helyzethez kötött és segít a megoldások megtalálásában, addig a szorongás egy irracionális, helyzethez nem kapcsolódó érzés. Gyakran akkor is fennáll, amikor nincs közvetlen veszély, nehezen kontrollálható, emiatt megterhelő a mindennapokban.

Ha úgy érzed, hogy a félelmeid folyamatosan visszatérnek, nehezen tudot elhessegetni őket és már kimerítenek, akkor érdemes szaksegítséget kérned.

Társas kapcsolatok elhanyagolása

Az anyai szerep magával hozhat egy befelé figyelést és elzárkózást, ami megkönnyíti számodra az alkalmakozdást az új élethelyzethez. Ha viszont úgy érzed, hogy csökken a nyitottságod és kíváncsiságod mások iránt, akkor érdemes kicsit közelebbről is szemügyre venni ezt a változást.

A társas kapcsolatok fenntartásában sok tényező gátolhat, pl. a babádhoz/kisgyerekedhez való fokozott alkalmazkodás, de jele lehet egy enyhébb szociális szorongásnak is. Mivel a magányosság érzése és a társas kapcsolatok elhanyagolása fokozhatják a mentális megterhelést, további érzelmi nehézségeket okozhatnak.

Fontos, hogy a végére járj, hogy ismét kapcsolatba kerülj a külvilággal és rátalálj az aktuális társas szükségleteidre.

Fizikai tünetek megjelenése

Egy elhúzódó lelki egyensúlyvesztés könnyen jelentkezhet fizikai, testi tünetek formájában is. Árulkodó lehet a gyakori fejfájás, emésztési problémák, alvászavar, vagy ha számodra idegen, egyéb fizikia tüneteket tapasztalsz.

A mentális és fizikai állapot közötti összefüggés nagyon szoros, így a mentális feszültség és kimerülés könnyedén okozhat testi tüneteket is. Vedd komolyan a tested jelzéseit, hogy mielőbb enyhüljenek a testi és lelki tüneteid.

Lélegezz fel az AnyaKapaszkodóval

Néha mindenkinek szüksége van olyan szakemberre, aki megérti, támogatja és elfogadja a benne zajló érzéseket, vagy egyszerűen csak segít az újrarendeződésben. Talán neked is. Különösen akkor, amikor elveszettnek, túlterheltnek, érzelmileg kimerültnek érzed magad és szükséged van valakire, aki segít megérteni, hogy mi zajlik benned.

A segítségkérés nem kell, hogy ijesztő és nagy lépés legyen, szabadon csinálhatod, lépésről lépésre. Barátkozz a gondolattal, figyeld a működésed és kezdetben csak hangolódj magadra.

Az AnyaKapaszkodó lelki támogatás pont azért jött létre, hogy biztonságos térben, könnyebben és gördülékenyebben vészelhesd át a kihívást jelentő időszakot.

A lényeg, hogy elvárások nélkül kapcsolódj magadhoz és a szükségleteidhez.

Zámbó Johanna, Hanna, Mentálhigiénés szakember, képzésben lévő családtudományi szakember, édesanya
Hanna
Az AnyaKapaszkodó akkor segít, amikor elveszettnek, túlterheltnek, érzelmileg kimerültnek érzed magad és szükséged van valakire, aki segít megérteni, hogy mi zajlik benned. Az ülésen a fókusz nem csupán az aktuális elakadásodon van, hanem azon is, hogy hogyan mozgósíthatod a belső erőforrásaidat, és találhatod meg a saját kapaszkodóidat a kihívást jelentő helyzetben. Az AnyaKapaszkodó célja, hogy alkalmi lelki támogatást adjon, amikor arra a legnagyobb szükséged van.

AnyaKapaszkodó

Mentálhigiénés támogató beszélgetés

eseti segítség, bármely élethelyzetben

90 perc / alkalom

18.500 Ft

Az AnyaKapaszkodó akkor segít, amikor elveszettnek, túlterheltnek, érzelmileg kimerültnek érzed magad és szükséged van valakire, aki segít megérteni, hogy mi zajlik benned.

Az ülésen a fókusz nem csupán az aktuális elakadásodon van, hanem azon is, hogy hogyan mozgósíthatod a belső erőforrásaidat, és találhatod meg a saját kapaszkodóidat a kihívást jelentő helyzetben.

Az AnyaKapaszkodó célja, hogy alkalmi lelki támogatást adjon, amikor arra a legnagyobb szükséged van.