Skip links
AnyaTér: Eljött az idő, amikor újra megismerheted önmagad

Eljött az idő, amikor újra megismerheted önmagad

Az anyaság az egyik legösszetettebb és legváltozékonyabb szerep az életedben.

Te is észrevetted már, hogy ahogy a gyereked nő, úgy változol te is? Az ő fejlődésén keresztül te is újra és újra formálódsz. Néha izgalmas rácsodálkozásokkal, máskor pedig olyan kérdésekkel, amikre nem könnyű választ találni.

Milyen utat jártál be eddig? Miben változtál az évek alatt? Hiszen teljesen másként gondoskodtál egy kisbabáról, mint egy óvodásról. Még egy sima nap is másként telik, ha már nem egy csecsemő szükségletei alakítják a napirendet.

Ha már a legkisebb gyereked is ovis, akkor a családi életetek is egy újfajta lendületet kap. Több a kiszámíthatóság, az éjszakák nyugodtabbak, a nappalok strukturáltabbak. Talán azt is érzed olykor, hogy a nehezén már túl vagy.

És mégis... néha megjelenhetnek benned olyan érzések, amik váratlanul érnek. Elbizonytalanodhatsz, hogy ki is vagy most, az életednek ezen a pontján. És merre tartasz?

AnyaTér: Eljött az idő, amikor újra megismerheted önmagad

Lehet, hogy furcsa módon még mindig fáradtnak érzed magad, vagy olyan emlékek nyomasztanak, amikkel eddig nem volt erőd foglalkozni. Ez teljesen természetes és része a folyamatnak.

Mert az anyaság egy folyamatosan alakuló, plasztikus létforma, amit nem lehet fixálni és standardizálni.

Olyan sok kérdés merülhet fel benned

Ahogy a gyereked egyre önállóbb, neked is lehetőséged nyílik arra, hogy újra ránézz a saját belső világodra és törődj vele.

Ez alapján fogod majd megfogalmazni, hogy mit jelent számodra a család, a munka és a saját szükségleteid közötti egyensúly. Ez lesz az origója annak, hogy hogyan reagálsz a mindennapok kihívásaira, például, ha türelmetlennek érzed magad, vagy ha testvérféltékenységet kell kezelned.

De a párkapcsolatodra vonatkozó kérdések is innen indulnak. Például, hogy hogyan változott a párkapcsolatod az anyaság évei alatt, és mit kezdj ezekkel a változásokkal?

És egyáltalán, békében vagy-e az anyaságoddal? Hordozol magaddal régi sérelmeket, bűntudatot, vagy olyan elvárásokat, amik feszítenek?

Egy csomó fontos kérdés, amiken ebben az életszakaszodban szépen lassan végig tudsz menni és fel tudsz göngyölni.

AnyaTér: Eljött az idő, amikor újra megismerheted önmagad

Miért érdemes ezekről gondolkodni?

Röviden azért, mert így jobban fogsz kapcsolódni a gyerekedhez, a párodhoz – és nem utolsó sorban önmagadhoz is.

Pszichológiai kutatások szerint az életszakaszok változásai mindig hoznak magukkal kisebb-nagyobb kríziseket, de ezek egyben lehetőséget is teremtenek a fejlődésre. Ehhez viszont az kell, hogy észrevedd, mi zajlik benned.

Bár az elmúlt években háttérbe szorítottad a saját igényeidet, most egy új időszak kezdődik. Egy olyan időszak, amikor elkezdheted tudatosan megfogalmazni, hogy ki vagy a jelenben, nemcsak anyaként, hanem emberként is.

Tudom, hogy nem könnyű átírni a berögzült mintákat. De a következő években egyre több lehetőséged lesz arra, hogy az anyaságod ne csak a gyerekeidről szóljon, hanem arról is, hogyan találod meg a belső egyensúlyod.

Hogyan indulj el ezen az úton?

Először is, légy türelmes önmagaddal. Nem kell egyik napról a másikra minden kérdésedre választ találni, már az is hatalmas lépés, ha felismered, hogy a te érzéseid, gondolataid is figyelmet érdemelnek tőled.

Néha elég egy kis elcsendesedés, hogy észrevedd, mi foglalkoztat igazán. Próbáld meg tudatosan keresni azokat a pillanatokat a napodban, amikor magaddal is tudsz kapcsolódni. Lehet ez egy séta, egy rövid naplóírás, vagy akár csak néhány perc, amikor lehunyod a szemed, és figyelsz a saját belső világodra.

AnyaTér: Eljött az idő, amikor újra megismerheted önmagad

Nincs jó vagy rossz út – csak a sajátod

Különbözőek vagyunk, így ezt az időszakot is sokféleképpen élhetjük meg. Idő ráhangolódni az új életszakaszra és annak a lehetőségeire, még akkor is, ha vágytál rá. Ezért az a legfontosabb, hogy figyelj magadra és a jelzéseidre.

Az anyaság nemcsak arról szól, hogy gondoskodsz a gyerekedről, hanem arról is, hogy közben önmagaddal is kapcsolatban maradsz. Hangolódj rá a szükségleteidre, mert ha te jól vagy, az a családodnak is ajándék.

Emlékeztetőként pedig szeretnék neked egy gondolatot: a mentálhigiénés szakember minden esetben egészséges, felnőtt emberekkel dolgozik, akik az életük egy pontján nehézséget, elakadást élnek meg. Szóval, aki segítséget kér, az nem beteg.

Az AnyaTér lelki támogatás pont azért jött létre, hogy újradefiniálhasd az anyai szereped, egyensúlyban a családdal, a munkával és a saját belső világoddal.

Útravalóként pedig itt egy kis gondolatébresztő gyűjtés olyan hétköznapi kihívásokról, amik irányt adhatnak az önismereti munkádnak:

A türelem:

A kisgyerekek rengeteg türelmet igényelnek, mégis előfordulhat, hogy a legapróbb dolog is a legrosszabbat kihozza belőled. Mit teszel, ha kiborítja a teát, ha nem akar öltözni, vagy egyszerűen csak húzza az időt és nem indul el fogat mosni? Megtudod fogni humorral, játékossággal, vagy hamar elpattansz és fenyegetés, büntetés, esetleg kiabálás lesz belőle?

Munka és magánélet egyensúlyának megtalálása:

A munka, a háztartás, a gyerekek és az énidő közötti egyensúly megtalálása igazi kihívás. Hogyan tudsz hatékony maradni a munkahelyeden, ha már a reggeli elindulás nyögvenyelősen ment? El tudod-e felejteni, míg dolgozol, hogy anya is vagy? És ha igen, gyötör miatta bűntudat? Hogyan tudod mindkét szerepben jól érezni magad?

Testvérféltékenység és konfliktusok kezelése:

Több gyerek esetén természetes, hogy napi szinten kell békítened, testvérféltékenységet kezelned. Hogyan tudod úgy megoldani ezeket az érzékeny helyzeteket, hogy az mindegyik gyereked számára oké legyen? Hogyan támogatod őket abban, hogy megértsék egymást, és képesek legyenek átlendülni a rivilzáláson?

Az önmagaddal való kapcsolat:

Miközben mindent megteszel a családodért, könnyen elfelejtheted a saját szükségleteidet. A mindennapi rohanás közben könnyen háttérbe szorulnak azok a dolgok, amik segítenek téged feltöltődni. Meg tudod fogalmazni, hogy mire van szükséged ahhoz, hogy jól funkcionálj? Mitől érzed magad igazán jól a bőrödben?

Zámbó Johanna, Hanna, Mentálhigiénés szakember, képzésben lévő családtudományi szakember, édesanya
Hanna
Az AnyaTér segít eligazodni az új kihívásokban, a gyermeked érzelmi és viselkedésbeli változásaiban, a családi dinamika átalakulásában vagy a saját identitásod újragondolásában. Az AnyaTér célja, hogy támogasson abban az időszakban, amikor a gyermeked egyre önállóbbá válik, és te újradefiniálhatod az anyai szereped, egyensúlyban a családdal, a munkával és a saját belső világoddal.

AnyaTér

Mentálhigiénés támogató beszélgetés

3 év feletti gyereket nevelő anyáknak

60 perc / alkalom

15.000 Ft

Az AnyaTér segít eligazodni az új kihívásokban, a gyermeked érzelmi és viselkedésbeli változásaiban, a családi dinamika átalakulásában vagy a saját identitásod újragondolásában.

Az AnyaTér célja, hogy támogasson abban az időszakban, amikor a gyermeked egyre önállóbbá válik, és te újradefiniálhatod az anyai szereped, egyensúlyban a családdal, a munkával és a saját belső világoddal.